Jan Paweł II i Lech Kaczyński mają ulice w Żytomierzu

2016-02-24 22:13:27 (ost. akt: 2016-05-01 13:08:53)
Jan Paweł II i Lech Kaczyński mają ulice w Żytomierzu

Autor zdjęcia: prezydent.pl

Jest w tym jakaś optymistyczna symbolika. W ukraińskim Żytomierzu swoją ulicę utracił generał Czerniachowski, kat wileńskiej AK. Ukraińscy radni z Żytmierza zastąpili go ŚP. Lechem Kaczyńskim.

W ramach ustawy dekomunizacyjnej w Żytomierzu (centralna Ukraina) 19 lutego zmieniono nazwy 87 ulic. Na wniosek stowarzyszenia Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie swoją ulicę w samym centrum miasta będzie miał ŚP. Lech Kaczyński. Wniosek w tej sprawie został złożony przez ZSP 2 lutego 2016 roku.

Po kilku konsultacjach i dyskusjach prezesa ZSzP Natalii Kosteckiej Iszczuk i redaktora kwartalnika "Głos Polonii" Włodzimierza Iszczuka z merem (prezydentem) Żytomierza Serhijem Suchomłynom i szefostwem komisji z nazewnictwa przy tamtejszej Radzie Miasta, władze poparły inicjatywę Zjednoczenia Szlachty Polskiej.

Prezydent Kaczyński "zastąpi" generała Czerniachowskiego, którego pomnik niedawno zlikwidowano w Pieniężnie. Czerniachowski był odpowiedzialny za aresztowanie i rozstrzelanie dowództwa wileńskiej AK oraz wywózkę do łagrów kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej uczestniczących wcześniej w wyzwoleniu Wilna.

W Żytomierzy pojawi się też ulica Jana Pawła II. Do 19 lutego jej patronem był Nikołaj Ostrowski (1904-1936), rosyjski bolszewik i pisarz (Jak hartowała się stal).

Igor Hrywna


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB