Apostoł Kazachstanu: ks. Władysław Bukowiński. Coraz bliżej beatyfikacji

2015-12-23 17:00:00 (ost. akt: 2015-12-26 14:45:01)
Apostoł Kazachstanu: ks. Władysław Bukowiński. Coraz bliżej beatyfikacji

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Sługa Boży Władysław Bukowiński poznał piekło wojny, łagrów i komunizmu. Ten niezwykły, charyzmatyczny, zawsze uśmiechnięty kapłan przeszedł przez życie z podniesioną głową, wlewając nadzieję w serca tych, którzy nadziei już nie mieli.

Ksiądz Władysław Bukowiński (1904-1974) urodził się w Berdyczowie na Ukrainie. Wyświęcony w 1931 roku. W 1936 roku wyjechał do Łucka. Pracował tam dziewięć lat, do stycznia 1945 roku. W latach 1936-1939 był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łucku. Nauczał też religii w szkołach. Od jesieni 1939 roku był proboszczem katedry w Łucku. Aresztowany w sierpniu 1940 roku. Skazany na osiem lat łagrów.

Cudem uniknął śmierci, kiedy 23 czerwca 1941 roku funkcojnariusze NKWD rozstrzeliwali więźniów. Kula nie dosięgła go. Drugi raz aresztowany w styczniu 1945 roku razem z biskupem łuckim Adolfem Piotrem Szelążkiem.

Skazany na 10 lat łagru. Po zwolnieniu w 1955 roku postanowił pozostać ze zesłańcami w Kazachstanie. Przyjął obywatelstwo sowieckie. W 1958 roku skazany na trzy lata. Po powrocie zamieszkał w Karagandzie. Oficjalnie pracował jako stróż, "po godzinach" był księdzem.

Zmarł w Karagandzie i tam jest pochowany.


Jan Paweł II o księdzu Bukowińskim
:
Cieszę się, że postać tego bohaterskiego kapłana nie idzie w zapomnienie. Przeciwnie, pozostaje on w pamięci wielu, jako heroiczny świadek Chrystusa i pasterz tych, którzy doświadczyli prześladowań z powodu wiary i pochodzenia. Nigdy ich nie opuścił. Dobrowolnie poszedł na zesłanie, aby dzielić ich los. Bogu dziękuję, że mogłem go osobiście poznać, budować się jego świadectwem...”.


Od 2006 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. W stycznia 2015 papież Franciszek zezwolił na ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego. 15 grudnia 2015 uznał cud za jego wstawiennictwem. Oznacza to otwarcie drogi do beatyfikacji tego wybitnego kapłana.

oprac ih

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB