StaraNova: Czerwona róża trojaka

2015-01-23 22:53:24 (ost. akt: 2015-01-25 15:05:48)
StaraNova: Czerwona róża trojaka

Bez wianków i strojów ludowych, ale za to mocno folkowo. Tak w największym skrócie można określić, to co gra grupa StaraNova z wileńszczyzny.

StaraNova – to zespół z Wilna, grający w stylu newfolk, world music. Zespół powstał dopiero w koncu 2011 roku. Założyli go rodzeństwo Paweł i Katarzyna Źemojcin. Muzykę folkową od jakiegoś czasu grali w lokalnych kapelach ludowych, a z czasem udało się założyć nowy zespół. Kasia i Paweł pochodzą z Niemenczyna – kilkutysięcznego miasteczka nieopodal Wilna. W szybkim czasie dołączyli się pozostali członkowie zespołu.

Są to młodzi ludzi pełni życia i nowych pomysłów.
Podstawę repertuaru stanowią polskie piosenki ludowe popularne niegdyś, a niektóre z nich i teraz na Wileńszczyźnie. Przez zespół wykonywane są we własnych, współczesnych aranżacjach.

„Gramy dobrze wszystkim znane piosenki, takie jak „Czerwona róża trojaka”, „Hej, sokoły!“, „W poniedziałek rano“ również we własnych aranżacjach“.
Chociaż na Wileńszczyźnie szeroko rozpowszechnione są kapele ludowe, łączące tradycyjny folklor z muzyką estradową i biesiadną, zespołu typu newfolk śpiewającego po polsku jeszcze nie było.

Piosenki ludowe wałśnie z tego terenu są bardzo swoiste. Gwara wileńska w tekstach – to różne historie: o młynarzu i jego córce, jak chłopiec niszczy panny nadzieje, o dziurce w płocie etc. Odczuwany jest niegdyś inny pogląd na życie człowieka, na stosunki między ludźmi. Także słowem wyrażana jest miłość do przyrody, ojczyzny. Melodia niekedy łączy polskie, białoruskie, litewskie intonacje.

„Zamiłowanie do wileńskiego folkloru, który słyszeliśmy od dzieciństwa, a także spotykamy czasami folklor innych naródow – to wszystko inspirowało powstanie naszego zespołu. Staramy się za pomocą muzyki łączyć przeszłość z rzeczywistością. Chcemy by ludzie nie zapominali o cudownym, starym Wilnie, ale także poprzez pieśni odczuwali jaki nastrój panuje w tym mieście teraz”.

Monika Kutysz – śpiew
Katarzyna Źemojcin – skrzypce
Paweł Źemojcin – perkusja, instr. perkusyjne

Strona grupy na Facebooku: kliknij tutaj

Posłuchajcie polskiej wersji ukraińskiej piosenki ludowej przerobionej przez zespół z Wilna na folkowa nutę:)

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB