"Troczanie" świętowali 25-lecie

2015-01-13 20:39:19 (ost. akt: 2015-01-25 15:07:20)

Troczanie to zespół rodzinny. Bo łączy pokolenia. Obok siebie na scenie występują dwa, a nawet trzy pokolenia mieszkańców Trok i okolic.

Zespół powstał, bo Polacy z Trok zechcieli, wzorem rodaków z rejonów solecznickiego i wileńskiego, mieć swój własny zespół. Początkowo tworzyły go wyłącznie panie, dlatego nazywał się "Troczanka". Kiedy do zespołu dołączyli panowie, zmieniono nazwę na "Troczanie".

Grupa wykonuje pieśni od patriotycznych po żartobliwe. W repertuarze ma też tańce polskie i litewskie. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Bożena Bielak.

Troki (litewskie Trakai) leżą 30 kilometrów od Wilna. Niegdyś koło Trok (Stare Troki) znajdowała się stolica Litwy. Stolicę do Wilna na początku XIV w. przeniósł Wielki Książę Litewski Giedymin. W Trokach mieszka kilkudziesięciu Karaimów. To licząca na cały świecie kilka tysięcy osób grupa etniczna i religijna. Karaimi wyznają karaimizm, religię, która na przełomie VII i VIII wieku wyodrębniła się z judaizmu. Karaimi nie uznają Talmudu i opierają się wyłącznie na Starym Testamencie. Do Trok sprowadził ich z Krymu w końcu XIV wieku książę Witold.

Dzisiaj w Trokach mieszka około 5,5 tysiąca osób. Polacy stanowią 21% mieszkańców miasteczka. Działa tam odział Związku Polaków na Litwie.

Zobacz: zamek w Trokach


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB