Odessa Potiomkina: najsłynniejsze schody Europy

2014-12-27 10:00:00 (ost. akt: 2014-12-25 19:05:15)
Widok na port i strzelisty Hotel Odessa

Widok na port i strzelisty Hotel Odessa

Autor zdjęcia: Robert Zienkiewicz

Choć ma niewiele ponad 200 lat i próżno w niej szukać zabytków z dawnych stuleci, Odessa cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Jej mieszkańcy mówią, że to miasto magiczne, a wizyta w nim pozostaje w pamięci na długo.

Ten największy port na Ukrainie i nad całym Morzem Czarnym powstał dopiero pod koniec XVIII wieku, jednak bardzo szybko stał się znaczącym w Europie ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Dzisiaj Odessa powoli wyrasta na czołowy kurort Ukrainy. Niezwykły urok secesyjnych kamienic, imponujące bulwary, kosmopolityczny port i połączenie różnych kultur przyciąga do miasta coraz więcej turystów.

Słynny bulwar i 192 schodkiZwiedzanie miasta najlepiej zacząć od wysokiego brzegu ponad portem, gdzie znajduje się Bulwar Prymorskij, rozciągający się na długości ponad pół kilometra. Powstał na początku XIX wieku w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się starożytna grecka osada. Na Bulwarze znajdziemy wiele miejsc widokowych, a także znakomitych architektonicznie budowli. Na uwagę zasługują hotele: Londyński i Petersburski oraz pałac Tołstoja, w którym dziś znajduje się Dom Uczonych. Integralną częścią Bulwaru, a jednocześnie jednym z symboli Odessy są Schody Potiomkinowskie (na zdjęciu - widok od dołu, czyli od strony portu). Po ich 192 stopniach można zejść prawie nad samo morze, a spacer po nich jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki. Schody zbudowano w latach 20. XIX wieku, a najbardziej znane stały się po filmie Sergiusza Eisensteina „Pancernik Potiomkin” z 1925 roku.


Polacy w Odessie: Pierwsi Polacy przybyli do Odessy w końcu XVIII wieku. Sto lat później w Odessie mieszkało już 17 tysięcy Polaków, a przed wybuchem I wojny światowej około 25 tysięcy. Dzisiaj na terenie całej obłasti odeskiej mieszka około 3 tysięcy Polaków.

W 2002 roku Ojciec Święty Jan Paweł II erygował diecezję odesko-symferopolską obejmującą ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego i ustanowił kościół Wniebowzięcia NMP w Odessie katedrą.

W Odessie działa Oddział im. A. Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie oraz Narodowo – Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Polska Nuta” w OdessieCo krok to muzeum


Dawny pałac Woroncowa, dziś centrum handloweIdąc dalej Prymorskim Bulwarem docieramy do Pałacu Woroncowa, obecnie jest tu niewielkie centrum handlowe (na zdjęciu). Budowla jest bogato zdobiona płaskorzeźbami, stiukami i malowidłami, a wewnątrz ciekawą atrakcję stanowią liczne kryształowe zwierciadła o przeróżnych kształtach. Dalszy spacer wybrzeżem doprowadzi nas do kolejnego pałacu, niegdyś Potockiego, w którym obecnie mieści się

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB