17 września: Dzień Apokalipsy

2014-09-16 23:32:12 (ost. akt: 2014-09-17 13:45:36)
Spotkanie robotników z żołnierzami radzieckimi. Plakat sowiecki z września 1939 roku

Spotkanie robotników z żołnierzami radzieckimi. Plakat sowiecki z września 1939 roku

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o Westerplatte? Chyba nie. A ilu z nas słyszało coś o żołnierzach pułku Korpusu Ochrony Pogranicza "Podole"?. Pewnie niewielu. A ci żołnierze bili się nie mniej dzielnie z czerwonoarmistami, jak żołnierze majora Sucharskiego z Wehrmachtem.

- Przewaga Sowietów bardzo duża, bijemy się uporczywie i będę starał się jak najdłużej moje kierunki osłaniać - meldował 17 września 1939 roku Marceli Kotarba, dowódca pułku.

17 września 1939 roku Odziały Armii Czerwonej zaatakowały Polskę. Polskie dowództwo zakazało stawiania oporu Armii Czerwonej, w przypadku innym niż natarcie wroga lub próba rozbrojenia. Do wielu jednostek ten rozkaz jednak nie dotarł, inne zaatakowane broniły się. W czasie walk z Sowietami zginęło około 3 tysięcy żołnierzy. Ostatnie boje polscy żołnierze stoczyli z Sowietami pod koniec września 1939 roku.

Ten atak ze wschodu załamał możliwość prowadzenia skutecznej walki obronnej przeciwko Niemcom. Gorsze były jednak późniejsze następstwa. Jeszcze we wrześniu 1939 Sowieci rozstrzelali około 2,5 tysiąca polskich jeńców. Potem był Katyń i wywózki na Syberię, które objęły kilkaset tysięcy osób.

Ostatnim akordem sowieckiego terroru w latach 1939-1941 były tzw. masakry więzienne w czerwcu-lipcu 1941 roku, kiedy to NKWD zamordowała około 35 tysięcy więźniów politycznych, z czego 7 tysięcy w samym Lwowie.

W 2013 roku Sejm ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.

Igor Hrywna


Zabili mi ojca, bo był piłsudczykiem

- 22 września 1939 roku przyszli i zabrali wszystkich mężczyzn z Lerypola. Wśród nich mojego ojca, sierżanta w stanie spoczynku, Antoniego Pawlikowskiego – opowiada ze łzami w oczach pani Zofia Bonikowska, która wówczas miała 12 lat. - Wszystkich ich zamordowali na łące sąsiada. Zostawili przy życiu tylko kobiety i dzieci.Przeczytaj cały tekst: Zabili mi ojca, bo był piłsudczykiem

Powiadom moją rodzinę, że już nie wrócę

— W nocy, jak wszystkie samochody chodziły, wszyscy byli pewni, że szykują się, żeby nas wywieźć i rozstrzelać. Mówiliśmy między sobą: może ty zostaniesz, a mnie zabiorą — powiadom moją rodzinę, że już nie wrócę — wspomina Antoni Fiedorowicz zesłany do Rosji podczas II wojny światowej. On wrócił, wielu się nie udało, pierwsi zesłani do Ostaszkowa spoczęli tam na zawsze… ale z polską dumą w sercu.


Przeczytaj cały tekst: Powiadom moją rodzinę, że już nie wrócęMama przytulała nas i mówiła, że ta gehenna minie..

Michał Jasudowicz, mieszkaniec Sulim koło Giżycka, jest jednym z założycieli Koła Związku Sybiraków w Giżycku. Urodził się w Urniażach na Litwie. W maju 1948 roku wraz z rodzeństwem i mamą został zesłany na Syberię. W tym czasie jego tata już od trzech lat przebywał w gułagu na Workucie skazany na podstawie zeznań podstawionych przez NKWD świadków.

Michał Jasudowicz (pierwszy z prawej) podczas tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka
Przeczytaj cały tekst: Mama przytulała nas i mówiła, że ta gehenna minie...

Zamiast Pana Boga, na plecach czuliśmy oddech Józefa Stalina

W Wigilię w sowieckim łagrze nie opuszczało nas to okropne uczucie, że dla nas nadziei już nie ma. Mama strasznie płakała. Zamiast bliskości Pana Boga, na plecach czuliśmy oddech Józefa Stalina — wspomina Antoni Drozdowski z Olsztyna.


Przeczytaj cały tekst: Zamiast Pana Boga, na plecach czuliśmy oddech Józefa Stalina
Pod jodłą zdechniesz jak sabaka

Pamiętam, co powiedzieli enkawudziści ojcu wychodząc, bardzo się wtedy wystraszyłam: - Polskę zobaczysz jak swoje ucho! Pod jodłą zdechniesz jak sabaka! Myślę, że była to ich reakcja na snującą się cicho miedzy barakami pieśń: „Boże coś Polskę…”
Przeczytaj cały tekst: Pod jodłą zdechniesz jak sabakaJedzenie dla matki dał mi litewski ksiądz

- Matka sprzedała ostatnią krowę, żeby zapłacić podatek. Wychodząc, powiedziała, że za to, co zostanie, kupi sierp - wspomina urodzona w Surkontach Wanda Fiedorowicz. - Ale zamiast matki z sierpem przyszedł Adamonis, znajomy Litwin. — Rosjanie zabrali ją z drogi! — powiedział. — Nie wiem, gdzie wywieźli!Przeczytaj cały tekst: Jedzenie dla matki dał mi litewski ksiądz

Bolszewicy to była najgorsza szarańcza, zła i bez serca

- Nie potrzebowali szkoły, matury, nic. Szarańcza szła i wybijała ludzi...Boże nie daj więcej spotkać bolszewika.
 - wspominała w zapisanych w 2011 roku Helena Gęsioroska z Bartoszyc, urodzona w Nowej Wilejce.

Przeczytaj cały tekst: Bolszewicy to była najgorsza szarańcza, zła i bez sercaNa Syberii zmarł mój ojciec

- Rosjanie zapukali do naszych drzwi 10 lutego 1940 roku o 7 rano. Wraz z innymi zostaliśmy załadowani do bydlęcych wagonów – opowiada Teresa Pawłowska. - Do stacji Archangielsk pociąg dotarł 28 lutego.
Przeczytaj cały tekst: Na Syberii zmarł mój ojciecMoja prywatna historia XX wieku

Przedwojenne świadectwa szkolne, wojenne książeczki pracy, maturalne wypracowanie pisane na tajnych kompletach, w końcu zapis powojennego odszukiwania się żołnierzy II i V batalionów nowogródzkiego 77 pułku Armii Krajowej. Dla Barbary Reszko z Warszawy te dokumenty były jej prywatną historią XX wieku. Teraz trafiły do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Przeczytaj cały tekst: Moja prywatna historia XX wieku


Na Syberii zmarli dwaj moi bracia
- Wieźli nas na Syberię od 10 lutego do 19 marca. Do wagonów nas zapakowali, mróz był do 40 stopni, brakowało wody, topiliśmy śnieg z dachu – wspomina Antoni Wiśniewski z Kętrzyna.


Przeczytaj cały tekst: Na Syberii zmarli dwaj moi bracia

Komentarze (50)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polacy kolaborowali z okupantem sowieckim ,ży #1487516 | 178.180.*.* 18 wrz 2014 13:49

  „W każdym kraju istnieją przestępcy i mniejsza lub większa grupa oportunistów, gotowa do współpracy z władzą rządzącą, bez względu na jej pochodzenie i wartość moralną. Niemcom w ciągu pełnych pięciu lat rzadko kiedy udało się kogoś nakłonić do jawnego aktu zdrady. W okupacji sowieckiej sytuacja była zupełnie inna. Tam można było ukrywać oportunizm pod płaszczykiem zmiany przekonań politycznych. Moskale, posługując się hasłami społecznymi, a nie narodowymi, znaleźli kolaboracjonistów i dzięki temu potrafili przeniknąć głęboko w życie społeczeństwa” – dodawał. Bolszewizm osiągnął perfekcyjną umiejętność rozbijania więzi społecznych. Wszechobecny aparat bezpieczeństwa, prawo zezwalające na karanie nie tylko za przygotowywanie czynu, ale za „jego zamiar”, powodowały, że każdy stawał się potencjalnym „wrogiem”, czyniły działalność konspiracyjną o wiele trudniejszą niż „za Niemca”.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. SJW #1487210 | 18 wrz 2014 06:41

   W szkole najważniejsze przedmioty to przysposobienie obronne i historia, PO by umieć strzelać a historia do kogo.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wynik #1487135 | 88.156.*.* 17 wrz 2014 22:09

   Rosjanie zabili w sumie 2,5 miliona niewinnych Polaków w tym 2 mln w gułagach i następne 2 mln poddane były represjom, Ukraińcy 150 tysięcy.Niemcy zamordowali 6 mln obywateli polskich w tym 3 mln żydów. My o tym wiemy i oni wiedzą, że my o tym wiemy, historia nie pozwala wierzyć tym nacjom, nigdy nam nie pomogą a mogą tylko zaszkodzić.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Alik #1487054 | 89.228.*.* 17 wrz 2014 20:56

   Więcej takich artykułów. Ludzie, którz przeszli przez piekło nieludzkiej ziemi odchodzą. Szacun za pomysł.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Pakt Ribbentrop-Mołotow VIII1939 rok= agresja #1487045 | 178.181.*.* 17 wrz 2014 20:44

   Moskwa i Berlin współpracowały od początku i jedna stolica nie rozpoczęłaby wojny bez przyzwolenia drugiej. Istotne znaczenie tego protokołu było dwojakie. Po pierwsze: Stalin dał Hitlerowi zielone światło do rozpoczęcia europejskiego konfliktu. Zagwarantował mu, że Niemcy nie staną nagle w obliczu wojny na dwa fronty – a to przecież był koszmarny sen niemieckich planistów jeszcze przed I wojną światową. Po drugie: protokół nie był tylko zmową przeciw Polsce, ale zapowiedzią podziału tej części Europy między obie potęgi. Na stole miało się znaleźć kilka państw – i one, poza wyjątkiem w postaci Finlandii, zostały w końcu skonsumowane. Historycy już niemal nie pokazują Stalina jako wyzwoliciela. Kilka lat temu bardzo duży sukces odniosła książka Timothy’ego Snydera "Skrwawione ziemie". Autor bardzo przekonująco pokazał podobieństwa obu totalitaryzmów i ich współdziałanie w łańcuchu masowych mordów, których ofiarą stała się ludność w tej części Europy, w dużej mierze podczas wojny. Wspominam o tym jako o przykładzie – zachodnia pamięć o wojnie mierzy się z tym wyzwaniem, bo z oczywistych względów trudno jej przełknąć, że w celu pokonania Hitlera "dobre" mocarstwa sprzymierzyły się z porównywalnym doń zbrodniarzem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. no i cóż #1486804 | 212.160.*.* 17 wrz 2014 14:58

   taak, rosja na pewno nikomu nie zagraza. bo jak zawsze walczy o pokoj;)

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. No cóż #1486800 | 213.158.*.* 17 wrz 2014 14:55

    Niemcy to przyjaciele więc 1-go września tylko lada jaka wzmianka o rocznicy wybuchu. Ukraińcy - toż oni POlaków wręcz kochają - UPA czy OUN do drobny epizod więc nic się nie mówi . za to o 17 września trąbi się na potęge bo Rosja to wróg nr. 1. zapomina się tylko że w koncu jednak razem walczylismy i UPA i z hitleryzmem. A tak na marginesie to ten potęzny sąsiad w niczym nam jeszcze nie zagraża i nie ma potrzeby pluć na nich i porywać się z motyka na słońce. Obawiam się że bardziej groźne dla naszego interesu byłoby wzmocnienie militarne Ukrainy

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. aga pl #1486724 | 178.115.*.* 17 wrz 2014 13:28

     Polacy do broni wojna w zasiegu reki jak nie ruskie to islamisci

     Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     1. oz #1486720 | 83.9.*.* 17 wrz 2014 13:25

      Już niedługo III wojna światowa. Polecam zacząć chomikować najważniejsze produkty spożywcze.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     2. Warm. #1486708 | 17 wrz 2014 13:12

      Pamiętam takie powiedzenie ze stanu wojennego: armia radziecka z tobą od dziecka. Od powietrza, głodu i czerwonej zarazy chroń nas Boże. I na pohybel naszej miejscowej kacapii.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     3. ja #1486632 | 37.152.*.* 17 wrz 2014 11:32

      Kto to ten Igor Hrywna?Nowy pracownik gazety piskiej?

      Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     4. Piłsudski #1486625 | 77.87.*.* 17 wrz 2014 11:24

      Dużo tutaj komentatorów z 5 kolumny rosyjskiej. Nie dziwię się. Kto nie pamięta zbrodni ukraińskich na Wołyniu? Jednak 17 września to zupełnie inna data. Nie mieszajcie pojęć. Piszcie o bestialstwie banderowców z upa lecz niekoniecznie w kontekście do tego artykułu. Jeszcze raz- tak dla pomników rzezi wołyńskiej,nie dla gloryfikowania bandy sowieckiej agresji i tzw.wyzwolenia.

      ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. VOX #1486585 | 212.160.*.* 17 wrz 2014 10:30

       Jak to wyśpiewał Kwaśniewski? Rosja zmienia słowa, ale nigdy nie zmienia melodii

       Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

       1. pamiętajmy! #1486562 | 88.156.*.* 17 wrz 2014 10:06

        Rosja to agresywne państwo od zarania swoich dziejów - od 862 r., kiedy to plemię germańskich Waregów zaczęło wybijać sąsiednie plemiona słowiańskie poczynając od Nowogrodu Wielkiego i „wyzwalać” ich ze wszystkiego. Potem, podszywając się pod wymordowanych Słowian, rozprzestrzenili się jak wszystkie zarazy razem wzięte. Do tego ciągle uważają się za… pokrzywdzonych przez tajemniczych imperialistów (sami są największymi imperialistami!) i ciągle chcą „pomagać” wszystkim wokół, chociaż nikt o taką pomoc nie prosi! Rosjanie, czyli moskwicini, moskale toczyli wojny z Polską (z Koroną i Litwą) od 1492-94 r. – próba wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III Srogiego do oderwania od Litwy (części I Rzeczpospolitej) Księstw Wierchowskich, potem co kilka, kilkanaście lat były wojny moskiewskie: 1500-03, 1507-08, 1512-22, 1534-37, 1558-70, 1576-86, 1609-18, 1632-34, 1654-67, I rozbiór Polski 1772 r., wojna z Rosją 1792 r., II rozbiór Polski 1793 r., powstanie kościuszkowskie 1794 r., III rozbiór Polski 1795 r., Powstanie Listopadowe 1831 r., Powstanie Styczniowe 1863 r., odzyskanie niepodległości 11.11.1918 r., wojna polsko bolszewicka 1919-21 (5.01.1919 oddziały bolszewickie zajmują Wilno 05.01.1919, pierwsze starcie oddziałów polskich z bolszewikami 5 luty 1919 r., początek wojny 14 lutego 1919 starciem koło miasteczka Mosty ok. 80 km na wschód od obecnej granicy wschodniej), 17 września 1939 r., 3/4 stycznia 1944 roku Armia Czerwona przekroczyła niedaleko Rokitna, na wschód od Saren, granicę polsko-radziecką, którą wytyczał traktat podpisany w 1921 roku w Rydze i wtedy rozpoczął się czas okupacji ziem polskich (przy pomocy polskich zdrajców - towarzyszy szmaciaków), który trwał do 4 czerwca 1989 r. „Michał Jasudowicz, mieszkaniec Sulim koło Giżycka, jest jednym z założycieli Koła Związku Sybiraków w Giżycku. Urodził się w Urniażach na Litwie. W maju 1948 roku wraz z rodzeństwem i mamą został zesłany na Syberię. W tym czasie jego tata już od trzech lat przebywał w gułagu na Workucie skazany na podstawie zeznań podstawionych przez NKWD świadków.” Powyższy cytat, w rocznicę bolszewickiej „pomocy” dedykuję szczylom i bomisiom tęskniącym za sprawiedliwością spłeCną, jaką wywalczyło cudzym kosztem, bolszewickie bydło.

        Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

       2. Reena #1486544 | 88.220.*.* 17 wrz 2014 09:21

        Czepiacie się tych rosyjskich niewinnych żołnierzy i tych pomników , a o BANDEROWCACH nikt nie pisze jak mordowali i kogo niewinne dzieci i kobiety.Cisza teraz przyjaciele trzeb a im pomóc.O tych Polaków nie ma kto się upomnieć wyrżnięci do małego ,a po Katyniu zostały całe rodziny do dziś pamiętamy i przypominamy, o Wołyniu nikt już nie chce pamiętac żeby postawić Pomnik

        Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

        1. Piłsudski #1486529 | 77.87.*.* 17 wrz 2014 08:47

         Wreszcie dobry artykuł w tej gazecie. W naszym mieście mieszka kilka osób,które przeszły przez sowieckie obozy. Niestety bardzo dużo osób nie wróciło. Trzeba mówić młodym ludziom o tych bestiach i o systemach panujących w ówczesnej Europie. Szczególnie w chwili obecnej,bardzo groźnej dla Polski. Na marginesie artykułu,na naszym cmentarzu jest pomnik poległych sowietów w 1945 roku. Dla ówczesnej władzy wyzwolicieli ? Koledzy tych bohaterów zabrali dziadka mojej żony nad Kołymę, z której już nie powrócił.Zmarli,zginęli,bądź się zapili, niech już tam spoczywają. Mam jednak nadzieję,że dożyję jeszcze czasu,gdy zostanie zmieniony napis na tym pomniku.

         Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        2. antybandera #1486516 | 88.199.*.* 17 wrz 2014 08:17

         Nagle wszystkie pseudopolskie media pamiętają o 17 września. Jeszcze rok temu było tak mało wiadomości, no ale teraz Rosjanie są wrogiem nr 1, tak każe usa i ue. Pan hrywna może napisze coś o dacie 11 lipca 1943 r? Potomek rzeźników i morderców z upa uczy nas patriotyzmu.

         Ocena komentarza: warty uwagi (25) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        3. kkkkkkkkkkkkk #1486507 | 86.28.*.* 17 wrz 2014 08:04

         a czmu nie bylo takiego artykulu 1 wrzesnia ... Niemcy byli mili i uprzejmi . czy tez do nas strzelali???????ciekawe co w ktorej armii bylo wiecej przyjaciol z UKRAINY tez POlsce baardzo milych zawsz

         Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        4. olo #1486483 | 79.188.*.* 17 wrz 2014 07:08

         Strasznie cierpieli Polacy z Kresów. Najpierw przez sowietów a później przez banderowców

         Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

        5. Polak #1486461 | 88.199.*.* 17 wrz 2014 04:34

         Dziadek z Babcią zawsze mi powtarzali, że Niemiec i Rusek to nasz wróg, trzeba z nimi bezwzględnie walczyć bo jeśli tego nie zrobimy to będziemy szwargotać po szwabsku, albo rebiotać po pa rusku! Jak miałem 20 lat, to nie doceniałem starszyzny, dzisiaj ma 50 i ją strasznie szanuję i doceniam!

         Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

         1. Klaudia #1486439 | 83.9.*.* 17 wrz 2014 00:10

          Wzruszające, ciężkie wspomnienia. Ile trzeba mieć siły, by po takich doświadczeniach wrócić i żyć dalej.

          Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz