Orsza: jak razem pobiliśmy Moskali

2014-09-09 12:06:17 (ost. akt: 2014-09-09 12:43:03)
W miejscu gdzie powinna być nazwa obrazu artysta wpisał "ПТН ПНХ" czyli ukraiński skrót od Putin ch...ło"

W miejscu gdzie powinna być nazwa obrazu artysta wpisał "ПТН ПНХ" czyli ukraiński skrót od Putin ch...ło"

Autor zdjęcia: www.ogo.ua

Polski żołnierz atakujący Putina. To jedna ze scen obrazu przedstawiającego bitwę pod Orszą, gdzie w 1514 roku wojska polsko-litewskie pokonały moskiewską armię.

Bitwa pod Orszą to jedno z największych militarnych zwycięstw I Rzeczypospolitej. I bardzo symboliczne. Bo przeciwko Moskalom stanęli Polacy, Litwini, Białorusini i Ukraińcy. Dowodził nimi hetman Konstanty Ostrogski, pochodzący ze starego wołyńskiego, prawosławnego rodu (1460-1530, pochowany w kijowskiej Ławrze Peczerskiej)

Rzeczpospolitą wojska Moskowii zaczęły kąsać jeszcze w końcu XV wieku. 8 września 1514 roku pod Orszą stanęły na przeciwko siebie armie rzeczypospolitej i Księstwa Moskiewskiego. Moskali było 3 razy więcej, ale przegrali bitwę.

Dzisiaj Orsza leży na terytorium Białorusi. W latach 1992-1996 8 września obchodzono Święto Armii Białoruskiej. Przeniósł je na inny dzień prezydent Łukaszenko. W tym roku władze nie dopuściły do świętowania rocznicy na polu bitwy.

Rocznicę bitwy uczczono za to w rzymskokatolickiej katedrze w Grodnie, które zorga­ni­zo­wa­ły kon­su­la­ty Pol­ski i Litwy. Mszę w wypełnionej wiernymi katedrze odprawiono w języku łacińskim, języku który obowiązywał w Kościele katolickim w XVI wieku..

Za to rocznicę bitwy szczególnie mocno świętowano na Ukrainie. Nadano jej nawet rangę święta państwowego. Na zamku w Ostrogu, siedzibie rodowej Ostrogskich, odbyła się specjalna konferencja. Pokazano tam też obraz kijowskiego malarza Jurija Nikitina "Zwycięstwo kniazia Ostrogskiego pod Orszą. Jeden z moskiewskich żołnierzy ma twarz Putina. Atakuje go polski żołnierz.

Pieśń o bitwie pod Orszą. Śpiewa białoruska grupa "Stara Orsza"


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB