Parafia duża jak Polska

2014-09-09 00:27:47 (ost. akt: 2014-09-09 00:30:34)
Parafia duża jak Polska

Autor zdjęcia: AM

Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ułan Ude reaktywowano w 1999 roku. Nową świątynię wybudowano w 2003 r. Parafia zajmuje obszar wielkością zbliżony do Polski. Dzisiaj jej proboszczem jest ks. Adam Romaniuk.

Niedziela, 7 września 2014 roku
Dzień słoneczny i piękny. Jako że niedziela chciałem dłużej pospać, ale się nie udało. Uświadomiłem sobie, że muszę wcześniej wyjść z Domu Polskiego, żeby zdążyć do kościoła na mszę św. o godz. 11. Trochę się przeliczyłem w oszacowaniu czasu - ile mi zajmie dojście do świątyni, bo odległość wynosi kilka kilometrów.

Postanowiłem dostać się do niej pieszo, żeby za tydzień już dobrze znać drogę – będę jeździć marszrutką (przejazd 17 rubli). Wczoraj Gienadij i pani Maria tłumaczyli, jak dotrzeć, ale wiadomo … pierwszy raz zawsze jest trudny. Przed mszą pani Maria powiedziała księdzu, że będę o godz. 11. A ksiądz jej na to: - „Zobaczymy, na ile zapamiętał drogę, jak zapamiętał to trafi.” Nie chciałem i nie mogłem się spóźnić, a jednak się to stało! Była godz. 11.15 kiedy wszedłem do kościoła, chciałem po cichu, ale … wszyscy się odwrócili w moim kierunku. Nie udało się wejść niezauważonym. Szedłem półtorej godziny. I się spociłem, bo bardzo chciałem dotrzeć na czas, a nie mogłem …

W oddali widziałem zarys kościoła, ale zamiast szybciej, szedłem wolniej, bo jak na złość trzeba było czekać na światłach i mijać kałuże. Na mszy było około 30. wiernych (a miasto liczy 400 tys. mieszkańców). Po niej ksiądz Adam poprosił, żeby uczniowie i nauczyciele podeszli do ołtarza, mnie też poprosił, i udzielił nam Bożego błogosławieństwa (kładł ręce na głowę i kropił wodą święconą – chwila podniosła, uczucie niesamowite). Ksiądz oficjalnie i serdecznie mnie powitał.

Historia kościoła w Ułan Ude sięga połowy XIX wieku. Pierwszymi katolikami byli tutaj Polacy i to oni wybudowali kościół. Był on poświęcony w 1907 r. Po rewolucji został rozgrabiony i zamknięty (kościół ten już nie istnieje, jest drugi). Księdza i parafian represjonowano. 31 sierpnia 1999 r. oficjalnie zarejestrowano parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nową świątynię wybudowano w 2003 r. Parafia zajmuje obszar wielkością zbliżony do Polski. Dzisiaj jej proboszczem jest ks. Adam Romaniuk. Pracują tutaj także siostry Dominikanki. W Ułan Ude współistnieją dwie religie – chrześcijaństwo i buddyzm.

Po mszy wróciliśmy z panią Marią do Domu Polskiego, gdzie pani Maria planowała, planowała i planowała. Miejscowa Polonia ma bardzo wiele ciekawych pomysłów i prężnie działa. To wspaniali ludzie, którzy mieszkając tak daleko od historycznej ojczyzny, nie zapominają o niej nawet na moment.

Żeby zakończyć dobrze dzień i tydzień od mojego przyjazdu do Ułan Ude, poszedłem do miejskiej bani nr 5. Czysto tutaj, nowocześnie i bogato (bilet 170 rubli). Uwielbiam rosyjską banię i wysoką temperaturę w „pariłce” – ponad 90 stopni. Szkoda tylko, że nie miałem „wienika” brzozowego, żeby się wychłostać. Po wyjściu z bani czułem się rześko i odmłodzony.

Andrzej Malinowski (notatka nr 6)

Andrzeja Malinowski
z Judzik koło Olecka to znany podróżnik, który tym razem wyruszył do Buriacji (Federacja Rosyjska), aby wspomagać działalność polonijną, uczyć języka polskiego, historii i geografii Polski oraz podtrzymywać wśród miejscowych Polaków poczucie tożsamości z ojczyzną przodków.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Buriacja

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB