Kapela Wileńska: "Pod samowarem"

2014-08-01 12:18:22 (ost. akt: 2015-01-25 15:26:56)
Kapela Wileńska: Pod samowarem

Kapela Wileńska to sześciu przesympatycznych chłopaków podbija serca tych, którzy kochają Wilno, pamiętają o tym mieście jako rodzinnym, lub którzy znają to miasto z opowiadań rodziców i dziadków.

Podbijają serca ludzi wrażliwych na sympatyczną melodię, na dobry żart i życzliwy dowcip, na sceniczną serdeczność jaką posiada tylko wilniuk. Powstała z inicjatywy grupki młodych zapaleńców, których połączyła wspólna miłość do polskiej pieśni. Pierwowzorem takiego zespołu były oczywiście słynne kapele warszawskie czy lwowskie.

Wilno nie miało przedtem takiej kapeli a folklor miejski funkcjonował jedynie fragmentarycznie. Młodzi muzycy od samego początku zaczęli zbierać teksty a także pisali nowe, w których sławili ukochane miasto. Do repertuaru dołączyli także znane i lubiane polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego. Obok starych utworów również dołączają w dalszym ciągu nowe z tekstami współczesnych znanych poetów wileńskich: Alicji Rybałko i Aleksandra Śnieżko jak również polskie pieśni patriotyczne.

W ten niecodzienny sposób ratują stary wdzięk i klimat miasta zarówno ten jakże polski jak również i ten wielokulturowy, który istniał w Wilnie przez wieki. Koncerty „Kapeli Wileńskiej” stanowią swojego rodzaju misterium, znakomicie wyreżyserowane i prowadzone przez Jerzego Garniewicza i Zbigniewa Lewickiego, który jest też aranżerem i autorem wielu kompozycji. Nad ogólnym poziomem artystycznym czuwa kierownik muzyczny - Romuald Piotrowski.

Kapela wystąpi na 20 Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. 20. Jubileuszowy Festiwal Kultury Kresowej odbędzie się w dniach 8 – 10 sierpnia 2014

Przeczytaj cały tekst: Jubileusz Festiwalu Kultury Kresowej - Kresy http://kresy.wm.pl/212084,Jubileusz-Festiwalu-Kultury-Kresowej.html#ixzz398QkUYgMWięcej kresowej muzyki: kliknij tutaj

Fragment koncertu "Kapeli Wileńskiej" w Domu Polskim w Wilnie:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB